Wolontariat
Działaniom szkolnego wolontariatu przyświecają słowa ks. Jana Twardowskiego: "Gdyby wszyscy byli tacy sami, nikt nikomu nie byłby potrzebny".
Wolontariusz (łac. volontarius - dobrowolny, chętny) - to ten, który pracuje bez wynagrodzenia, ochotnik, amator, człowiek dobrowolnie zgłaszający się do jakiejś pracy. Wolontariusz świadomie, z radością i ze szczerego serca działa na rzecz innych niebędących jego bliskimi.
Słowo "wolontariusz" przywołuje same pozytywne skojarzenia - dobra wola, chęć, spełnienie.
Akcje szkolnego wolontariatu:
- Bieg Niepodległości
Bieg organizowany, aby na sportowo uczcić wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. START 11 listopada, o godz. 11.11. Należy on do corocznego cyklu biegowego, noszącego nazwę Warszawskiej Triady Biegowej. Do tego cyklu należą również inne biegi o charakterze patriotycznym: Bieg Konstytucji 3 maja i Bieg Powstania Warszawskiego. Wydarzenia organizowane są pod hasłem "Zabiegaj o Pamięć".
- Szlachetna Paczka
Zmieniamy historie rodzin. Pomagamy potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym. To cel tej akcji. Zasadą działania projektu jest jednak tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Cel ten realizowany jest poprzez odbywające się raz w roku zbiórki finałowe.
- Żonkile
Akcja społeczno - edukacyjna. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu - miesiącu wybuchu Powstania. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, mieszkańcy Warszawy zostali włączeni do obchodów pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów.
- Orlen Warsaw Marathon
Głównym celem jest popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej, a także promocja miasta Warszawy w Polsce i na świecie. Jednak ORLEN Warsaw Marathon to nie tylko zmagania na królewskim dystansie (42,195 km), ale także bieg 10 km, który jest dedykowany wszystkim amatorom biegania.
- Bieg konstytucji 3 maja
3 maja 1791 roku uchwalono Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 maja. To właśnie w celu upamiętnienia Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" organizuje Bieg Konstytucji 3 Maja. Należy on do corocznego cyklu biegowego, noszącego nazwę Warszawskiej Triady Biegowej. Do tego cyklu należą również inne biegi o charakterze patriotycznym: Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. Wydarzenia organizowane są pod hasłem "Zabiegaj o Pamięć".
- Triathlon Warszawski
Co roku do rywalizacji staje wiele śmiałków, dla których jest to nie tylko możliwość przetestowania swoich umiejętności, ale również świetna zabawa. :-) Tradycyjne zawody triathlonowe składają się z trzech etapów: pływanie, jazda na rowerze oraz bieg.
- Pomoc zwierzętom
Zbiórka karmy, przysmaków, koców, poduszek, kołder dla zwierząt przebywających w schroniskach.