WOLONTARIAT DAR CZASU I SERCA

Okres nauki w szkole wydaje się być najwłaściwszy do kreowania postaw altruistycznych. Wolontariat jest jedną w swoim rodzaju formą kształcenia. Udział w wolontariacie pozwala znaleźć pomysł na siebie i " osadzić" życie w szlachetnych ramach - wskazując na dobro i odpowiedzialność, empatię i współdziałanie.

Naszym planom i działaniom przyświecają słowa ks.Twardowskiego:

"Gdyby wszyscy byli tacy sami, nikt nikomu nie byłby potrzebny"

Cele i założenia:

• ujęcie spontanicznych akcji i przedsięwzięć w długofalową i systematyczną pomoc potrzebującym
  • rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska
  • przygotowanie uczniów do podejmowania pracy wolontariusza
  • umożliwianie uczniom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy
  • wspieranie ciekawych inicjatyw i działań edukacyjnych
  • rozwijanie pasji i zainteresowań

Planujemy:

• systematyczną pomoc w bibliotece szkolnej
  • doraźną pomoc w uroczystościach szkolnych
  • systematyczną pomoc podczas zabaw integracyjnych w świetlicy szkolnej
  • systematyczną pomoc podczas realizacji projektu "rozbawione przerwy"
  • zabawy z dziećmi z Domu Małego Dziecka
  • pomoc potrzebującym uczniom przy odrabianiu lekcji
  • oraz inne działania pod opieką opiekuna w szkole i poza nią
  • Nasze inicjatywy i przedsięwzięcia są starannie zaplanowane w oparciu o powstałą wcześniej mapę potrzeb.

Działamy w siedmiu sekcjach a naszymi opiekunami są:

• Małgorzata Gondek-koordynator
  • Wioleta Kot
  • Ewa Ciszewska
  • Monika Murawska
  • Katarzyna Wolińska
  • Marta Jeziółkowska
  • Paulina Krześniak

Kim jest wolontariusz?

Wolontariusz ( łac.volontarius=dobrowolny , chętny)

Słownik języka polskiego wyjaśnia: wolontariusz to ten, kto pracuje bez wynagrodzenia, ochotnik, amator, człowiek dobrowolnie, samorzutnie zgłaszający się do jakiejś pracy. Wolontariusz z radością, ze szczerego serca, gorliwie i świadomie działa na rzecz innych niebędących jego bliskimi. Może to być również pomaganie środowisku naturalnemu.

Słowo "ochotnik" przywołuje same pozytywne skojarzenia - dobra wola, chęć, spełnienie.

Przynależność do szkolnego wolontariatu warunkuje dobrowolność i przestrzeganie kodeksu wolontariusza.

POBIERZ: kodeks etyczny wolontariusza

Zapraszamy do współpracy.

"Krople dobrych działań tworzą morze dobroci"

NASZE DZIAŁANIA

"Zostań Aniołem dla dziecka z oddziału onkologicznego szpitala w Lublinie"

Wolontariusze pod kierunkiem opiekuna p.Wioli Kot rozpowszechnili / oplakatowanie szkoły , przygotowanie pojemnika na kartki z życzeniami , wysłanie kartek do adresata i inne czynności / i sami wzięli udział w akcji "Zostań Aniołem ..."

,
Wspólna zabawa to jest to !!!

Nie ma jak zabawa z Wolontariuszem:)

Wolontariusze - najmłodszym

Wolontariusze chętnie włączają się w przygotowania wszelkich imprez okolicznościowych. Tym razem wspólnie z opiekunem przygotowali wróżby andrzejkowe , które poprowadzili.Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

, , ,
Wolontariusze - najmłodszym

Wolontariusze , systematycznie pod kierunkiem p.Moniki Murawskiej przygotowują dla najmłodszych uczniów inscenizacje słowno-muzyczne , np:do wierszy Jana Brzechwy.

Te krótkie formy teatralne cieszą się dużym zainteresowaniem naszych Zerówkowiczów i młodszych uczniów naszej szkoły.

, , , , , , ,
Zaczytana świetlica

Wolontariusze chętnie czytają wybrane lektury uczniom spedzającym wolny czas w świetlicy szkolnej.

, , ,