AUDIOBOOKI

 

Kliknij i zobacz jak czytać za darmo lektury szkolne

 

Linki do audiobooków:

 

 

LEKTURY SZKOLNE

 

Klasa 1

 

Obowiązkowe:

 

  • Wł. Bełza - „Kto Ty jesteś ? Polak mały”
  • J. Brzechwa - wybrane wiersze - „Na straganie”, „Hipopotam”, „Tańcowała igła z nitką”
  • C. Janczarski - „Jak Wojtek został strażakiem”

 

Uzupełniające:

 

  • R. Jędrzejewska-Wróbel, M. Brykczyński „Opowiadania do słuchania” - nagrania na płycie  „Gdzie są warzywa”, „Wielka zazdrość Małego Mikołaja”, „Wiosna”, „Śnieg”, „Liliowa historia”
  • H. Januszewska  - „Kopciuszek”

 

Klasa 2

 

Obowiązkowe:

 

  • J. i W. Grimm - „Baśnie” (Pastuszek) - J. i W. Grimm
  • W. Chotomska - „Wars i Sawa” -  W. Chotomska
  • A.A. Milne - „Kubuś Puchatek” - fragmenty
  • J. Porazińska - „Szewczyk Dratewka”

 

Uzupełniające:

 

  • M. Kruger - „Karolcia”
  • H.Ch. Andersen - „Dziewczynka z zapałkami”
  • A i Cz. Centkiewiczowie - „Zaczarowana zagroda’’
  • Jan Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”
  • Maria Kownacka - „Kajtkowe przygody”
  • Michael Bond - „Miś zwany Paddington”
  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel
  • Gosta Knutsson - „Przygody Filonka Bezogonka”
  • Sergiusz Michałkow - „Nie płacz, Koziołku”
  • Charles Perrault (opr. H. Januszewska)  - „Czerwony Kapturek”
  • Małgorzata Strzałkowska - „Zbzikowane wierszyki łamiące języki”

 

Klasa 3

 

Obowiązkowe:

 

  • D. Wawiłow - „Ja chcę mieć przyjaciela”
  • Legenda - „Czarownica znad Bełdan”
  • H. Ch. Andersen - „Księżniczka na ziarnku grochu”
  • W. Markowska, A. Milsk - „Kto jest najpotężniejszy na świecie”
  • T. Jansson - „Muminki”
  • L.J. Kern - „Ferdynand Wspaniały”
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie - „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  • Hans Christian Andersen -  „Baśnie” (do wyboru przez n-la)
  • Roman Pisarski -  „O psie, który jeździł koleją”
  • J. Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”
  • Mira Jaworczakowa -  „Oto jest Kasia”
  • ks. Jan Twardowski -  „Patyki i patyczki”
  • Joanna Kulmowa  -  „Wybór wierszy dla dzieci”
  • R. Gościnny, J.-J.Sempe - „Mikołajek i inne chłopaki” lub inna część
  • Astrid Lindgren - „Dzieci z Bullerbym”

 

Dodatkowe ciekawe tytuły warte do czytania w całości lub części (nieobowiązkowe):

 

  • Anna Onichimowska - „Daleki rejs”
  • R. Dahl - „Matylda”
  • Józef Ratajczak - „Ziarenka maku”
  • Roald Dahl - „Wielkomilud” (fragmenty)
  • Grzegorz Kasdepke - „Mitologia”
  • Astrid Lindgren - „Ronja, córka zbójnika”
  • Sempe, Goscinny - „Wakacje Mikołajka” (fragmenty)
  • J. Olech - „Pompon w rodzinie Fisiów”
  • W. Chotomska - „Dzieci Pana Astronoma”
  • Lindgren - „Pippi Pończoszanka”
  • H. Lofting - „Cyrk Doktora Dolittle”
  • W. Widłak - „Puszka Pandory”
  • H. Sienkiewicz - „Bajka”
  • Fredro - „Paweł i Gaweł”
  • W. i J. Grimm - „O wilku i siedmiu koźlątkach”
  • M. Strzałkowska - „Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II”

przerabiana jest cześć z podanych wyżej lektur wg wyboru nauczyciela

 

Wykaz lektur dla klas 4-6:

 

  • Frances Hodgson Burnett - „Tajemniczy ogród”
  • Jan Brzechwa - „Akademia Pana Kleksa”
  • Carlo Collodi - „Pinokio”
  • Roald Dahl - „Charlie i fabryka czekolady”
  • Antonina Domańska - „Historia żółtej ciżemki”
  • Irena Jurgielewiczowi - „Ten obcy”
  • Stanisław Lem - „Bajki robotów”
  • Clive Staples Lewis - „Lew  Czarownica i stara szafa”
  • Astrid Lindgren - „Bracia Lwie Serce”
  • Kornel Makuszyński - „Szatan z siódmej klasy”
  • Aleksander Minkowski - „Dolina Światła”
  • Ferenc Molnár - „Chłopcy z Placu Broni”
  • Lucy Maud Montgomery - „Ania z Zielonego Wzgórza”
  • Edmund Niziurski - wybrana powieść (np. „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa”)
  • Joanna Olech - „Dynastia Miziołków”
  • Joanna Onichimowska - wybrana powieść (np. „Duch starej kamienicy”, „Daleki rejs”)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - „Mikołajek” (wybór opowiadań z dowolnego tomu)
  • Henryk Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”
  • Alfred Szklarski - wybrana powieść (np. „Tomek w krainie kangurów”)
  • Dorota Tyrakowska - „Władca Lewawu”
  • Mark Twain - „Przygody Tomka Sawyera”
  • John Ronald Reuel Tolkien - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  • Juliusz Verne - „W 80 dni dookoła świata”
  • Moony Wicher - „Dziewczynka z szóstego księżyca”
  • Wybór mitów greckich, baśni i legend”